Choď na obsah Choď na menu
 


4. 5. 2010

Chrastavitosť jablone

CHRASTAVITOSŤ JABLONÍ--- patogén- Venturia inaequalis / Cook / Wint., anamorfa- Spilocaea pomi Fr., konídiové štádium Fusicladium dentriticum Fuckel. 

Hostiteľské rastliny- Jabloň

Symptómy-   patogén napáda listy, kvety, plody a výnimočne letorasty. Prvé symptómy sa tvoria na spodnej strane listu v podobe tmavých škvŕn, ktoré sa často prehliadnú. Postupne sa na vrchnej strane listu objaví zamatovohnedý povlak, dobre vyditeľný pri šikmom pohľade na list proti svetlu. Neskôr sa na listoch objavia ostro ohraničené, oválne, hnedočierne, 3-6 mm veľké škvrny. Stred škvrny, v ktorom mycélium postupne odumiera sa vydúva. Napadnuté listy postupne hnednú, usychajú a predčasne opadávajú. Podobné škvrny sa tvoria aj na kvetoch. Na plodoch sa od začiatku júna objavujú malé, tmavo zafarbené škvrny. V dôsledku nerovnomerného rastu napadnutých a zdravých pletív dochádza k deformáciám a praskaniu plodov. Napadnutie letorastov sa prejavuje na pokožke svetlými škvrnami a prasklinami. Obrázok

Epidemiológia-  patogén prezimuje na spadnutých listoch, ktoré sú napadnuté. Chladné počasie po opadnutí listov, snehová pokrývka v zime a vlhké počasie na jar podporujú tvorbu plodníc. Ich vývin býva ukončený koncom februára. Askospóry dozrievajú pred pučaním púčikov. Počas dažďov sú hydromechanický vystreľované z vreciek a uvoľňujú sa v závislosti od počasia do konca mája až júna. Askospóry sú unášané hlavne vzdušnými prúdmi, ale aj vodou na listy jablone, kde spôsobujú primárnu infekciu. 90-95 percent askospór sa uvoľní od fázy ružového púčika do obdobia dva týždne po odkvete. Infekcie môžu vzniknúť v rozmedzí teplôt 0,5-30 stupňov celzia. Optimálne podmienky pre vznik infekcie su teploty od 17 do 24 stupňov a dlhotrvajúce, minimálne 9 hodinové ovlhčenie listov. Askospóry sú schopné vyklíčiť len v kvapke vody. Prvá vlna infekcií býva od mája do konca júna a druhá vlna nastáva spravidla ku koncu leta pri častejších zrážkach.

Choroba je považovaná za najzhubnejšiu mykózu jabloní. Škodlivosť choroby spočíva v poškodení asimilačného aparátu a najmä plodov, ktoré nedosahujú potrebnú veľkosť.  

Obrázok

 

 

Metódy ochrany---  preventívne opatrenia- mechanické odstraňovanie napadnútych listov .   Účinnú ochranu proti infekciám spôsobených askospórami a konídiami poskytujú zatiaľ len fungicídy. Ochranu je možné prevádzať preventívne alebo kuratívne na základe sledovania priebehu infekcií. Pri preventívnej ochrane ošetrujeme priebežne počas celej doby nebezpečenstva vzniku infekcií/od fázy myšieho uška až zeleného púčika/, podľa lokality a podmienok, v intervaloch 7-14 dní. Uprednostňujú sa kontaktné fungicídy. Pri kuratívnej ochrane sa prvý postrek vykonáva na jar po vypučaní , ak sú zrelé askospóry a všetky ostatné postreky sa riadia podľa signalizácie na základe priebehu počasia. Na základe sledovania dĺžky ovlhčenia listov a teploty je možné robiť usmernenú ochranu kuratívne pôsobiacími fungicídmi, ktoré učinkujú aj 24 až 96 hodín po infekcii. Ošetrovanie sa aj kombinuje.

 

 

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Chrastavitosť jablone